30 stycznia 2019 22:33

PSZENICA KAMUT: Wysokoenergetyczna, i o wysokiej zawartości składników odżywczych

Kamut jest nazwą handlową nadaną pszenicy khorasan. Ziarno zostało prawie zapomniane, ale w najnowszej historii Kamut powraca. Jest to najprawdopodobniej spowodowane wspaniałym smakiem, konsystencją, wartościami odżywczymi i hipoalergicznymi. Uważa się, że jest to kuzyn pszenicy durum, ponieważ obie należą do rodziny tzw. “pszenic twardych”.

Ma bogaty i maślany smak. Ponadto wiadomo, że jest łatwo trawiona. Podobnie jak pszenica bulgur, ma więcej białka, lipidów, witamin, minerałów i aminokwasów niż zwykła pszenica; dlatego jest bardzo odżywczym dodatkiem do diety. Ziarna są dwa razy większe niż ziarna pszenicy i mają charakterystyczny garb.

Historia Kamut

Historia znalezienia się Kamuta w Stanach Zjednoczonych jest interesująca. Zgodnie z anegdotycznymi doniesieniami, ziarno Kamut zostało znalezione w piramidzie w Egipcie i dostarczone amerykańskiemu lotnikowi, który stacjonował w Portugalii około 1949 roku. Lotnik wysłał je do swojego ojca, farmera w Montanie, który z kolei zasiał małą jej ilość. Nie odniósł sukcesu komercyjnego, a zainteresowanie ziarnem ustało. W 1977 roku inni farmerzy z Montany, postanowili uprawiać pradawne ziarno  Do 1990 r. Rodzina Quinn zarejestrowała chronioną, uprawianą odmianę turanicum QK -77 jako znak towarowy Kamut®. Dzisiaj pszenica znana wcześniej jako pszenica Khorasan nosi nazwę Kamut i jest sprzedawana na całym świecie w sklepach ze zdrową żywnością.

Składniki odżywcze Kamut

Skład chemiczny pszenicy Kamut ma wyraźną przewagę nad współczesną pszenicą, ponieważ zawiera do 40 procent więcej białka. Jest również bogatszy w cynk, magnez, selen, a także wiele polifenoli i kwasów tłuszczowych. Jest znana jako „ziarno wysokoenergetyczne” ze względu na wysoki procent lipidów, które dostarczają więcej energii niż rafinowane węglowodany.

Jedna szklanka gotowanego Kamut ma około:

251 kalorii

2 gramy tłuszczu

10 mg sodu

52 g węglowodanów

7 g błonnika

0 g cukru

11 g białka

4,7 mg niacyny (24% DZ- dziennego zapotrzebowania)

0,2 mg Tiamina (14% DZ)

0,14 mg witaminy B6 (7% DZ)

20 mg kwasu foliowego (5% DZ)

0,05 mg ryboflawiny lub witaminy B2 (3% DZ)

2 mg manganu (104% DZ)

304 mg fosforu (30% DZ)

96 mg magnezu (24% DZ)

0,4 mg miedzi (21% DZ)

3 mg cynku (20% DZ)

3 mg żelaza (19% DZ)

17 mg wapnia (2% dz)

Korzyści wynikające ze spożywania pszenicy Kamut

Wzmacnia kości

Mangan w Kamut wzmacnia kości. Ten ważny minerał pomaga zmniejszyć utratę masy kostnej, szczególnie u niedożywionych kobiet, które mają słabe kości i podatne są na złamania. Ponieważ mangan pomaga w regulacji hormonów i enzymów, bierze również udział w metabolizmie kości. Jedno z badań na University of Maryland Medical Center, wykazało, że połączenie wapnia, cynku, miedzi i manganu pomogło zmniejszyć utratę kości kręgosłupa u kobiet z osteoporozą. Z powodu niedoborów minerałów połowa kobiet i jedna czwarta mężczyzn w wieku powyżej 50 lat łamie kość z powodu tej choroby, która często rozwija się w młodym wieku, niezauważona przez wiele lat, bez objawów i dyskomfortu, aż do wystąpienia złamania. Małe dziury lub osłabione obszary tworzą się w kości, co prowadzi do złamań i bólu. Spożywanie pokarmów bogatych w mangan, takich jak kamut, które mają ponad 100% zalecanej dziennej wartości w jednym kubku, jest ważne w utrzymaniu silnych kości. Kamut służy do naturalnego leczenie między innymi, osteoporozy oraz objawów uszkodzenia kości.

 

Wspomaga układ trawienny

Ponieważ Kamut jest pokarmem bogatym w błonnik, pomaga w regulowaniu i funkcjonowaniu układu trawiennego. Węglowodany włókniste, takie jak Kamut, oczyszczają organizm, pomagają zwalczać bakterie i toksyny, ponieważ zwiększają wchłanianie składników odżywczych. Układ trawienny działa poprzez przesuwanie jedzenia, które spożywasz przez szereg faz. Przed dotarciem do jelita grubego następuje większość wchłaniania składników odżywczych, ale woda, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i minerały są wchłaniane w jelicie grubym i czekają na wydalenie. Gdy te odpady przemieszczają się przez okrężnicę są w stanie ciekłym, a następnie przechodzą w stan stały. Błonnik pomaga scalić odpady i sprawnie poruszać się im po systemie, pomaga również organizmowi w przesuwaniu się stolca, który jest stałą formą odpadów w organizmie, i pomaga w wydaleniu wszystkiego, co pozostało w okrężnicy, w tym bakterii, witamin, odpadów procesowych i cząstek żywności.

Poziom cynku w Kamut pomaga również w regulacji trawienia. Niedobór cynku jest związany z przewlekłymi problemami trawiennymi i biegunkowymi, dlatego suplementacja cynkiem jest skuteczna zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu biegunki.

 

Detoks ciała

W przypadku częstych bólów głowy, wzdęć, gazów, zmęczenia, bólów mięśni, problemów skórnych i nieświeżego oddechu może być konieczne odtrucie wątroby, która wcale nie musi boleć. Kamut jest doskonałym źródłem fosforu, niezbędnego minerału, związanego z setkami aktywności komórkowych. Żywność bogata w fosfor jest ważna dla funkcjonowania nerek i pomaga w oczyszczaniu organizmu, poprzez eliminację toksyn wydalanych z moczem. Aby zrównoważyć poziom kwasu moczowego, sodu, wody i tłuszczu w organizmie, nerki i inne narządy trawienne polegają na elektrolitach takich jak fosfor, potas i magnez.

Wysokie źródło białka

Białko tworzy strukturę komórek, narządów i mięśni w naszym ciele; Kamut jest źródłem białka, które pomaga naszemu organizmowi wytwarzać hormony, koenzymy, komórki krwi, a nawet DNA. Ogromną korzyścią spożywania produktów wysokobiałkowych jest zarządzanie wagą. Białko zwiększa uczucie sytości (lub pełności) podczas posiłków, powodując, że ludzie jedzą ogólnie mniej. Jeśli jesz, dopóki nie będziesz syty, nie napchany :), będziesz jadł tylko tyle, ile potrzebuje twoje ciało, a to przyczyni się do utraty wagi.

Walczy z przeziębieniem

Cynk obecny w Kamut jest w stanie zapobiec przeziębieniu i objawom innych chorób. Badania pokazują, że cynk może zakłócać proces molekularny, który powoduje tworzenie się śluzu i bakterii w kanałach nosowych. Cynk jonowy, w oparciu o jego ładunek elektryczny, ma zdolność wywierania działania przeciwwirusowego, poprzez przyłączanie się do receptorów w komórkach nabłonka nosa i blokowanie infekcji wirusowej. Badanie opublikowane w bazie danych recenzji Cochrane’a wykazało, że spożycie cynku wiązało się ze znacznym skróceniem czasu trwania przeziębienia. Częstość występowania przeziębienia lub przyjmowania antybiotyków była mniejsza u uczestników leczonych cynkiem.

Wspiera zdrowie mózgu (nasze szare komórki)

Mangan w Kamut wspiera zdrowie poznawcze i pomaga uczynić pszenicę khorasan żywym pokarmem mózgowym. Czy wiesz, że część zasobów manganu w organizmie istnieje w mózgu? Z tego powodu mangan jest ściśle związany z funkcją poznawczą. Mangan jest uwalniany do szczeliny synaptycznej mózgu i wpływa na przekaźnictwo nerwowe synaptyczne, więc jest możliwe, że niedobór manganu może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na choroby psychiczne, zmiany nastroju, trudności w nauce, a nawet padaczkę. Badanie opublikowane w Międzynarodowym Przeglądzie Neurobiologii wyjaśnia, że ​​mangan jest „kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania komórek i metabolizmu.” Niedobór manganu może zwiększać podatność na funkcje padaczkowe i wydaje się mieć wpływ na homeostazę manganu w mózgu, prawdopodobnie po zmianie aktywności nerwowej. (Ważne jest, aby pamiętać, że mangan może wywierać toksyczny wpływ na mózg, gdy jest spożywany w nadmiernych ilościach).

Równowaga hormonalna

Cynk i mangan są odpowiedzialne za naturalną równowagę hormonalną w naszym ciele. Cynk korzystnie wpływa na hormony i płodność, ponieważ odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów. W tym, w naturalny sposób zwiększa poziom testosteronu, który odgrywa dużą rolę zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Cynk wzmacnia hormony płci żeńskiej, a nawet bierze udział w tworzeniu i uwalnianiu jaj z jajników na zewnątrz. Jest potrzebny do produkcji estrogenu i progesteronu u kobiet, ponieważ oba wspierają zdrowie reprodukcyjne. Kiedy poziom estrogenów staje się zbyt wysoki lub zbyt niski, powoduje to problemy z menstruacją, wahaniami nastroju, niepłodnością, a nawet może zwiększać ryzyko raka.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym Shiraz w Iranie oceniało zdolność cynku w leczenia dysfunkcji seksualnych u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek poddawanych hemodializie. Stu mężczyzn otrzymywało suplement cynku o wadze 250 miligramów dziennie przez sześć tygodni. W wyniku leczenia poziom testosteronu znacznie wzrósł, co sugeruje, że cynk może poprawić funkcje seksualne pacjentów zmagających się z dysfunkcją seksualną.

Obniża poziom cholesterolu

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak kamut, jest skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu, ponieważ błonnik wspomaga układ trawienny i pomaga organizmowi pozbyć się toksyn i niechcianych odpadów. W badaniu opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition porównano pszenicę Kamut z pszenicę “półpłynną”.

Uczestnicy spożywali produkty, w tym makarony, pieczywo i krakersy, wykonane z jednego z rodzajów pszenicy. Po 8-tygodniowym okresie konsumpcji analiza laboratoryjna wykazała, że produkty Kamut mogą być skuteczne w zmniejszaniu metabolicznych czynników ryzyka, markerów stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego.

Jak korzystać z Kamut

Kamut można kupić online lub w sklepie ze zdrową żywnością w dziale zboża lub mąki. Pszenicę kamut stosuje się podobnie jak naszą rodzimą i można ją dodawać do wypieków, pieczywa, makaronów, gofrów i naleśników. Jest nawet używana do warzenia piwa. Kamut znany jest z gładkiej konsystencji, orzechowego i maślanego smaku.

Najszybszym sposobem na przygotowanie Kamut jest jej moczenie w nocy. Po namoczenia dodaj do jednej szklanki Kamut trzy szklanki wody i zagotuj mieszankę w średnim lub dużym rondlu. Gdy się zagotuje, zmniejszy ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 30 do 40 minut lub do momentu, aż ziarno stanie się miękkie. Jeśli nie moczysz ziarna przez noc, musisz gotować je przez godzinę.

Oto kilka sposobów na dodanie Kamut do codziennej diety:

– ziarna Kamut można jeść na śniadanie zamiast płatków owsianych. Dodając owoc, orzechy i miód,

– można użyć makaronu Kamut, aby przygotować zimną sałatkę z makaronem lub ciepłe danie z makaronu,

– można dodawać ziarna do zupy, gulaszu lub do sałatki,

– można dodawać ziarna do smażenia,

– używać ziaren jako przystawki, w połączeniu z grillowanym kurczakiem lub rybą,

– użyć mąki Kamut do wypieków, takich jak ciasteczka, ciasta i babeczki.

UWAGA

Możliwe efekty uboczne

Jak każdy produkt, pszenica Kamut też może powodować efekty uboczne. Jest bezpieczna do spożycia w ilościach pokarmowych. Jednak należy pamiętaj, że zawiera gluten. Wiadomo, że ma mniej glutenu niż produkty z całej pszenicy i jest łatwiejsza do strawienia, ale jeśli cierpisz na ciężką nietolerancję glutenu, taką jak celiakia, powinieneś unikał spożywania Kamut. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś kamuta, zacznij od niewielkich ilości i zobacz, jak się czujesz. Jeśli zaczniesz odczuwać mdłości lub bóle głowy czy podrażnienia skóry, możesz być uczulony na kamuta.